Ankara
0312 432 17 16
 

Work and Travel Çalışma Alanları

Çalisabileceginiz Isler ve Isverenler Hakkinda

 

Work and Travel Programinda, ögrenciler genellikle turizm sektöründe tecrübe gerektirmeyen, kolay ögrenilen islerde çalisirlar. Program boyunca en çok çalisilan is alanlarini ve bu alanlarda en çok çalisilan pozisyonlari asagida bulabilirsiniz.
 
Eglence Parklari ve Su Parklari
Cafe, Restaurant ve Fast Food Restaurantlar
Oteller
Magaza ve Marketler
Yüzme Havuzlari ve Aqua Parklar
Alaska Balik Fabrikalari
 
Eglence Parklari ve Su Parklari İşi Hakkinda 
 
Eglence parklari ve su parklari Work and Travel programinda en çok tercih edilen bol eglenceli bir çalisma alanidir. Amerikada eglence parklari oldukça çesitlidir. Bazilari küçük isletmeler bazilari da oldukça  büyük pek çok farkli yas grubuna hitab eden ve içerisinde restaurant, aqua park, lunapark, magazalar ve hatta oteller gibi pek çok tesisi bünyesinde barindiran dev turistik isletmelerdir.
 
Avantajlari Eglence parklarinda çalismanin en önemli avantaji, yeni insanlarla tanismak ve Ingilizce gelistirmek için çok iyi bir is olmasidir. Çalisirken eglenen insanlari izlemek ve sikilmadan çalismak gibi bir avantaji da  vardir. Ayrica özgüveni, sosyal iliskileri gelistiren bir istir. Performansa bagli olarak bonus ve elde edilen ek gelirlerle kazanci da iyi bir istir. Eglence parki çalisanlari ayni zamanda çalistiklari eglence parklarindaki aktivitelerden ücretsiz ya da çok indirimli fiyatlarla yararlanirlar.
 
Dezavantajlari Eglence parki çalisanlari dis mekanda çalisacaklari için çalisma saatleri hava kosullari ile baglantili olarak degisebilmektedir. Örnegin yagmurlu havalarda is olmamaktadir ve çok sicak havalarda günes altinda tüm gün çalismak yorucu olabilmektedir. Ayrica eglence parki çalisanlarindan temizlik ve bazi fiziksel isler yapmalari beklenebilmektedir. Unutmayin, eglence parkinda müsteriler egleniyor, siz ise çalisiyorsunuzJ
 
Eglence parklarindaki is pozisyonlari
 
Ride Operator ( Lunaparkta oyuncak vs çalistiran kisi)
Yiyecek ve içecek servisi
Fotografçi
Restaurant / Fast food pozisyonlari
Magazalarda kasiyerlik ve stand elemani
Güvenlik elemani
Temizlik ve bakim
Havuz isleri ve cankurtaranlik
Otopark görevlisi
Animasyon
Cafe, Restaurant ve Fast Food Restaurantlar
 
Fast Food Restaurant İşleri Hakkinda
 
Work and travel için en kolay bulunan ve kabul sartlari neredeyse herkese uyan is türü Fastfood isleridir. Mc Donalds, Burger King, Wendys, Starbucks en popüler fastfood isletmelerindendir. Fastfood çalisanlari, genellikle restaurant içindeki pozisyonlarda rotasyonla çalisirlar. Çalisanlara ortalama haftalik 32-40 saat civarinda is verilir ve mesailer isveren tarafindan haftalik olarak düzenlenir. Fastfood isleri Amerikali üniversite ögrenciler tarafindan da en çok talep gören isler arasindadir. Rutin olarak yapilan görevlerden olusur ve çok yorucu olan bir çalisma biçimi degildir.
 
Work and Travel programinda en çok tercih edilen is alanlarinda biridir. Ögrenciler bu alandaki is pozisyonlarina, Ingilizce seviyelerine ve ise baslama ve bitis tarihlerine göre yerlestirilirler.
 
Avantajlari Bu iste müsterilerle, is arkadaslarinizla devamli iletisim halindesinizdir. Gerektigi zaman konusmaniz, çevrede konusulanlari duymaniz, is arkadaslarinizla iletisiminiz Ingilizcenize katki saglar. Kisa ve kolay bir egitim asamasindan sonra ise baslanir. Fastfood islerinde yemekler genellikle çalisan ögrencilere %50 indirimlidir. Bu sekilde gida masraflarindan önemli bir tasarruf saglayabilirsiniz. Özellikle sicak yaz aylarinda açik hava islerinde günes altinda çalismak istemiyorsaniz, klimali ve kapali ortamda fastfood restaurantlarda çalismak sizin için daha avantajli olacaktir.
 
Restaurant / Cafe İşi hakkinda
 
Ingilizce seviyesi iyi olan ögrenciler müsteri ile daha bire bir iletisim halinde garsonluk, kasiyer  gibi pozisyonlarda ise alinirlar. Bu iste müsterilerle devamli iletisim halindesinizdir. Ingilizce seviyesi daha az olan ögrenciler ise daha az iletisim halinde olunacak busser (komi), temizlik ve mutfak elemani gibi pozisyonlarda ise alinirlar.
 
Avantajlari Gerektigi zaman konusmaniz, çevrede konusulanlari duymaniz, is arkadaslarinizla iletisiminiz Ingilizce pratiginiz için harika bir ortam olusturur. Kendinize olan güveniniz artar. Bu is ayni zamanda Amerikanin yemeklerini ve restoran isini ögrenmenizi saglar.
 
Dezavantajlari Servis yapilan ?Fine dining? tipi restaurantlarda food server olarak ise alinabilmek için genellikle çok iyi seviyede ingilizce ve detayli bir servis deneyimi gereklidir. Birçok restaurant adaylarin belirli sarap markalarini ve yemek uyumlarini bilmesini bekler. Bu nedenle Work and travel adaylarinin, eger daha önce böylesi bir deneyimi ve bilgisi yoksa bu tip islerde çalisabilmesi zordur. Servis yapilan cafe ve pub isletmeleri biraz daha uygun olsalar da bu isletmeler de yerli çalisanlarca tercih edilmekte olup, sezonluk çalisanlara pek  pozisyon kalmamaktadir. Bu tip restaurant ve cafe isletmelerinde WAT çalisanlari genellikle mutfak personeli ya da servis yardimcisi (busser) pozisyonlarina alinirlar.
 
Cafe, Restaurant ve Fast Food Restaurantlardaki is pozisyonlari: 
 
Kasiyer
Servis elemani
Garson
Temizlik elemani
Mutfak personeli
Asçi yardimcisi
Barmen
 
Otel İşleri hakkinda
 
Otelcilik sektörünün dünyada en gelismis oldugu ülkelerden biri olan ABDde özellikle yaz aylarinda oteller en yogun sezonlarini yasar ve önemli miktarda isgücüne ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle otel isleri Work and Travel ögrencileri için en büyük is alanlarindan biridir. Housekeeper pozisyonunda çalisan adaylar ortalama 7-9$ civarinda saatlik ücret alirlar ve haftada genellikle 40 saat civarinda çalisirlar.
 
Avantajlari Otel islerinde de ögrenciler, Ingilizce seviyelerine göre pek çok farkli pozisyonda görev alirlar. Güvenli ve sorunsuz olan otel isleri, ise kabul kosullarinin en rahat oldugu islerden olup Amerikada turizm sektörünü yakindan tanimanizi ve tecrübe edinmenizi saglar. Ayrica yazin açik havada sicakta çalisarak, sicaktan rahatsiz olacagini düsünenler için de çok uygun bir istir.
 
Ingilizcesi zayif olan ögrenciler için otellerdeki Housekeeping pozisyonu ideal bir pozisyondur. Bu is sabah erken saatlerde baslanan ve ögle ortasina kadar devam eden bir istir. Bu nedenle ögrenciler is bitiminde 2. bir iste çalisabilirler. Bu is turizm sektörünü yakindan tanimanizi ve tecrübe edinmenizi saglar.
 
Ingilizce seviyesi iyi olan ögrenciler otellerde resepsiyon ve lobby islerinde görev alirlar. Özellikle turizm alaninda kariyer yapmak isteyenler için çok uygun bir firsattir. Kisisel ve iletisim becerilerinizi, insiyatif kullanma gücünüzü gelistirir, kendinize daha fazla güvenmenizi saglar. Organizasyon yeteneginizi gelistirir.
 
Çok yüksek oranlarda olmasa da, housekeeperler temizledikleri odalardan bahsis de alabilirler. Birçok is türü ile kiyaslandiginda housekeeper pozisyonu hem daha az yorucudur hem de daha kolaydir.
 
Dezavantajlari Otel çalisanlari üniforma giymek ve oteldeki tüm kurallara uymak zorundadir. Housekeeping pozisyonu odalari ve banyolari temizlemeyi gerektirdiginden enerjik ve temizlik malzemelerine alerjisi olmayan adaylar tercih edilmektedir.
 
Otellerdeki is pozisyonlari:  
 
Resepsiyonist
Housekeeping
Belboy
Bulasikçi
Çamasirhane sorumlusu
Maintanence
Garson
 
Magaza ve Market İşleri Hakkinda
 
Iletisim becerisi yüksek, satis ve pazarlamaya kabiliyeti olan, girisken, güler yüzlü, ve sabirli kisilerin yapabilecegi bir istir. Work and Travel adaylari arasinda  en çok talep edilen islerden biri olan magaza ve satis islerinde adaylardan magazalarda ya da alisveris merkezlerindeki kiosk adi verilen küçük satis noktalarinda belirli ürünlerin satisini yapmalari istenir. Iyi derecede Ingilizcesi olan ögrencilerin çalisabilecegi bir is alanidir. Bu is pozisyonunda çalisacak kisilerin çaliskan, enerjik olmasi, uzun süre ayakta kalmaya engel saglik sorunun olmamasi, kendine güvenmesi, her zaman güleryüzlü ve saygili olmasi gerekir.
 
Avantajlari Çalisirken Ingilizce konusmanizi gerektirdiginden Ingilizcenize büyük katkisi vardir. Sosyal iliskileri, özgüveni gelistiren, devamli yeni insanlar tanimanizi ve sohbet etmenizi saglayan, müsterilerle iliskilerin yogun oldugu bir istir.
 
Dezavantajlari Iyi performans gerektiren bir istir. Bu is uzun süreler ayakta kalmayi gerektirebildiginden uzun süre ayakta kalmaya engel saglik sorununuzun olmamasina dikkat edilmelidir.
 
Magaza ve marketlerdeki is pozisyonlari
 
Kasiyer
Tezgahtar
Stand elemani
Temizlik ve bakim elemani
 
Yüzme Havuzlari ve Aqua Parkı İşleri Hakkinda
 
Work and Travel programinda, iyi yüzme bilen ögrencilerin tercih ettigi eglenceli islerden biri de yüzme havuzlaridir. Yüzme havuzlarinda pek çok farkli pozisyonda çalisabilirsiniz. Havuzlarda cankurtaranlik pozisyonlarinda çalisan ögrenciler, müsterilerin güven içinde yüzdüklerinden emin olan ve onlari kontrol eden, gerekli bir durumda kurtarma ve ilk yardim egitimini almis kisilerdir. Çalismaya baslamadan önce ilk yardim, acil durumlar gibi konulari içeren egitimler alirsiniz.
 
Avantajlari Yüzme havuzlari va aqua parklar,work and travel ögrencileri için çalisirken Ingilizcelerini gelistirebilecekleri ideal çalisma alanlarindandir. Ayni zamanda eglenceli bir istir.
 
Dezavantajlari Sicak havalarda günes altinda saatlerce çalismanizi gerektirebilmektedir. Güvenlik nedeniyle asla ihmale gelmemesi gereken bir istir. Müsterilerin güven içinde yüzdüklerinden emin olmak için havuzda yüzenlerin kontrol edilmesinin yani sira temizlik ve fiziksel bazi isler de sorumluluklariniz arasindadir.
 
Yüzme Havuzlari ve Aqua Parklardaki is pozisyonlari
 
Cankurtaran
Havuz temizlik elemani
Havuz bakim elemani
 
 
Alaskada Balik Isleme
 
Amerikada yazin çalisabileceginiz eyaletlerden biri de Alaska eyaletidir. Her yil yüzlerce ögrencimizin tercih ettigi Alaska, hakkinda en çok soru sorulan ve en çok merak edilen yerlerden biridir. Alaskaya giden ögrencilerin çok büyük bir kismi balik fabrikalarinda çalisirlar. Çaliskan, yogun çalisma temposuna ayak uydurabilecek, uzun süre ayakta çalisabilecek, dil gelistirme ve eglenceden daha çok para kazanma amacinda olan kisiler Alaskayi tercih etmelidir.
 
Alaskaya giden ögrencilerin büyük bir kismi Fish processor adiyla çalisir ve fabrika içinde kendilerine supervizorlari tarafindan verilecek görevlerden sorumludurlar. Bu is tiplerinin saat ücretleri genelde aynidir.
 
Ingilizce seviyenizin iyi olmasina fazla gerek yoktur. Alaskada Work&Travel programina katilabilmek için kendinizi anlatacak kadar Ingilizce biliyor olmaniz yeterlidir.
 
Alaskada mevsim kara kis degildir ve bu bilinen bir yanlistir. Alaskaya gittiginizde bizim iklimimize yakin bir ilklimle karsilasirsiniz.
 
Para kazanmak amacinda olanlarin Work and Travel Alaska yi seçmelerini önerebiliriz.
 
Avantajlari Alaskadaki islerin en büyük avantaji çok iyi para kazandiriyor olmasidir. Haftalik 40 saatten fazla çalisma over-time ücreti ile hesaplanir. Böylece iyi para kazanip Travel kisminda tüm Amerika yi gezecek kadar para biriktirebilirsiniz. Konaklama ve yemek ücreti vermezsiniz. Bunlar sizin seçeceginiz firma tarafindan karsilanir.
 
Dezavantajlari Uçak Bileti Amerika içine göre biraz pahalidir. Ingilizcenizi gelistirmek ve eglenceli vakit geçirebilmek için tercih edilmemelidir. Çalisma kosullariniz balik sezonuna göre degisiklik gösterebilmektedir.
 
Alaskadaki is pozisyonlari
Balik temizleme
Balik paketleme
Balik konserveleme
Yük tasima
Kutulanan baliklarin istiflenmesi ve nakliyesi
Havyar için balik yumurtalarini paketleme
Paketleme
Express English Ankara - (5/20/2016)
TESOL TÜM TÜRKİYE İÇİN TEK TELEFON 0312 432 17 16
KOMPOZİSYON YARIŞMASI SONUÇLARI ORTAOKUL - (5/14/2015)
1. FERUDİN BASHIROV - ANKARA MALTEPE ORTAOKULU 2. RABİA GÖKDENİZ - ÇORUM MERKEZ ORTAOKULU 3. FATMA ELİF BAKIRCI - DENİZLİ LÜTFİ EGE ORTAOKULU
KOMPOZİSYON YARIŞMASI SONUÇLARI - (5/14/2015)
1. SİMGE ERDOĞAN - ANKARA ATATÜRK ANADOLU LİSESİ 2. AHMET ÖZKILINÇ - KÜTAHYA NAFİ GÜRAL FEN LİSESİ 3. ALİCAN AYDIN - İSTANBUL LİSESİ
TESOL SERTİFİKASI İngilizce Öğretmeni olmak ister misiniz? - (4/14/2015)
Çin, Japonya ya da Güney Kore'de aylık $2500 US ile 12 ay sözleşmeli İngilizce öğretmenliği için lütfen bizimle iletişim kurun.
TESOL SERTİFİKASI - (3/24/2015)
ONLINE TESOL KURSLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. AVANTAJLI FİYATLARLA TESOL SERTİFİKASI ALMAK İÇİN LÜTFEN ŞUBELERİMİZİ ARAYINIZ.
WORK & TRAVEL BAŞVURULARI - (2/5/2015)
2014 - 2015 KONTENJANLARIMIZ DOLMUŞTUR. YOĞUN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ...
0312 432 17 16
info@expressenglish.com.tr

Bu sitenin Tüm hakları International Bridges Consulting LLC New York Kuruluşuna aittir. Tasarım ve tüm içerik tescilli olup parça parça veya tamamen kopyalanması yasaktır. II  Tasarım: Webimbenim